در اواخر زمستان و اوایل بهار صدای ریختن آب از کوهستان به پایین صدای زیبایی درست می کند که باعث می شود انسان را هیپنوتیزم کند، با ما همراه باشید تا شما را با ۵ آبشاری که در کشور لبنان وجود دارد را بیشتر بشناسیم.

آژانس هواپیمایی توکلی با بیش از نیم قرن تجربه در امر گردشگری و صدور بلیط های سیستمی و چارتری و تورهای داخلی و خارجی یاری رسان شما مسافرین محترم و طبیعت گردان عزیز می باشد.

کشور لبنان:

لبنان یا به طور رسمی جمهوری لبنان، کشوری در غرب آسیا در شمال کشور سوریه و در جنوب کشور اشغالگر اسرائیل که با هم مرز مشترک دارند واقعه شده است.

لبنان در بین کشور های عرب بالاترین درآمد سالانه غیر نفتی را دارد، به گفته دیرینه شناسان و باستان شناسان این کشور در حدوده ۷۰۰۰ سال قبل به وجود آمده است.

نام لبنان از واژه سامی لبن به معنای سفید است که به احتمال زیاد از کوه های برفگرفته شده این کشور گرفته شده است.

خوب ما این توضیحات کوتاه را دادیم تا کمی با این کشور آشنا بشوید، حال به سر بحث اصلی خود یعنی شناختن زیباترین آبشارهای لبنان می رویم.

اولین آبشاری که در این مقاله می خواهیم به شما معرفی کنیم در ۷۵ کیلو.متری شمال شرقی بیروت، در حدود ۲۰ کیلومتری شهر بابل قرار دارد، این آبشار به نام فارسی منبع (Afeka) است سر چشمه این آبشار از رودخانه آدونیس (نهر ابراهیم) است و در پایین این آبشار دریاچه کوچکی زیبایی برای شنا کردن و استراحت ایجاد شده است.

نام این دریاچه یاموونه می باشد، این آبشار که از سنگ های آهکی به پایین می ریزد و باعث به وجود آمدن غار زیبایی در دل خود شده است در حدوده ۲۰۰ متر از بالاتر از سطح زمین ارتفاع دارد. در نزدیکی این آبشار ویرانه های بسیار زیبای باستان شناسی از معبد مشهور آفرودیت به چشم می خورد که زیبایی این منطقه را چندین برابر کرده است.

معروفترین آبشارهای لبنان

معروفترین آبشارهای لبنان

برای معرفی دومین آبشار به سروقت آبشاری در منطقه روستایی باکلین خواهیم رفت یک منطقه روستایی زیبا کهه خاطر وجود منابعه آبی فراوانی که دارد معروف شده است، این منطقه که دارای آبشارهای متعدد و زیادی می باشد.

در زبان محلی به آن سقوط گفته می شود قرار دارد و در اطراف این آبشارها جاهای بسیار زیادی برای شنا کردن و استراحت وجود دارد و می توان از رستوران ها و غذاخوری های اطراف آن استفاده نمود. اگر بخواهم در یک کلمه این جا را توصیف کنم تنها کلمه مناسب بهشت است.

 

معروفترین آبشارهای لبنان

معروفترین آبشارهای لبنان

 

سومین آبشار که در لبنان به آن سری می زنیم که به اعتقاد گردشگران یکی از زیباترین آبشارهای دنیا می باشد به نام بااتارا معروف است آبشاری که حاصل فرسایش سنگ های آهکی که طی سالیان دراز از دوران ژوراسیک تا به امروز باعث به وجود آمدین این پدیده نادر و زیبا شده.

در دل این آبشار که به درون غاری آهکی به نام (Baatara Pothole) می ریزد سه پل طبیعی آهکی وجود دارد که وقتی در بهار به آن جا سفر می کنید بسیار زیبا و چشم نواز می باشد، این آبشار در سال ۱۹۵۲ توسط فردی به نام هنری کوفییت کشف شد، به اعتقاد زمین شناسان قدمت این آبشار در حدوده ۱۶۰ میلیون سال می باشد. ارتفاع این آبشار زیبا ۲۵۵ متر (۸۳۷ فوت) است.

 

معروفترین آبشارهای لبنان

معروفترین آبشارهای لبنان

 

برای دیدن چهارمین آبشار باید به سمت جنوب لبنان سفری داشته باشیم در ۴۰ کیلومتری جنوب شهر بیروت شهری وجود دارد که به نام شهر آبشارها یا انبار (Jezzine) معروف شده است، در قلب این منطقه جنگل های سنگی کاج وجود دارد.

در نزدیکی این آبشار شهری وجود دارد که به دلیل صنایع دستی آن شناخته شده است و مهمترین صنایع دستی این منطقه چاقوی دست سازی است که درون قلافی کیسه ای به نام “ال سد”  مشهور است، ورودی این روستا یک مجسمه بزرگ سنگی از یک باکره وجود دارد، این منطقه که به ملکه جنوبی شهرت دارد به دلیل داشتن جنگل های زیاد بلوط و کاج سنگی به رنگ سبز دیده می شود.

این منطقه در زمستان جمعیتی در حدوده ۳۵۰۰ نفر دارد که این جمعیت در تابستان به ۸۰۰۰ نفر می رسد و هر ساله در این منطقه جشنواره ای برگذار میگردد که عده زیادی از گردشگران مشتاق را به جود جذب می کند این جشنواره ۱۲ تا ۱۵ آگوست برگذار می شود.

این منطقه به دلیل اینکه منابع آب زیادی داشت باعث شد که پادشاهان و خلیفه های زیادی به آنجا بروند و باعث شد که ثروت زیادی در زیر خاک این منطقه دفن شده باشد و یکی از زیباترین مجسمه هایی که از این منطقه کشف شد در حال حاضر در موزهلوور پاریس قابل دیدن می باشد که نمادی از یکی از خدایان فینیسی می باشد.

 

معروفترین آبشارهای لبنان

معروفترین آبشارهای لبنان

 

در آخرین آبشار به سمت شمال بیروت در ۸۰ کیلومتری این شهر سفر می کنیم به جایی می رسیم که به دره قادیشا (Qannoubine) معروف است، این منطقه که در پایه کوه Makmel واقع شده است در بخش بسیار ناهموار بنا شده است و در فهرست یونسکو می باشد.

در این منطقه که صومعه های زیادی وجود دارد و اولین مسیحیان در اینجا وجود دارد و بخشی از این صومعه ها در بهترین حالت های خود قرار دارند و جای بسیاری برای بازدید گردشگران می باشد.

در اطراف این منطقه بقایای زیادی از جنگل های کاج وجود دارد که در زمان قدیم برای ساختن بناهایی از این صومعه ها از این درختان استفاده شد. رود مقدس قدسیشان که در کتاب مقدس از آن نیز یاد شده است از این روستا می گذرد.

 

معروفترین آبشارهای لبنان

معروفترین آبشارهای لبنان

 

در اطراف این روستا غارها و دیوار نوشته های بسیاری وجود دارد که به عنوان نقاشی های مسیحیان و راه و رسم زندگی وجود دارد.

امیدواریم که این متن مورد پسند شما مسافرین و سفر دوستان عزیز قرار گرفته باشه.

با ما همراه باشید تا شما را بیشتر با جایجای دنیا و میهن عزیزمان آشنا کنیم