معروف ترین چشمه های آب گرم و آبفشان های دنیا:

در این نوشته سعی شده تا شما را با چشمه های آبگرم و آبفشان های معروف و مهم دنیا آشنا کنیم پس با ما همراه باشید تا بیشتر با جهان پیرامون خود آشنا بشیم.

آژانس توکلی با بیش از نیم قرن تجربه در امر گردشگری و صدور بلیط های سیستمی و داخلی، صدور ویزا و گرفتن وقت سفارت و هتل شما مسافرین و سفر دوستان را می تواند یاری کند، کافیست ما را در شبکه های اجتماعی همراهی کنید.

چشمه آبگرم Beppu: یکی از معروف ترین چشمه های آبگرم واقعه شده در کشور ژاپن است، این چشمه که بیشترین حجم آبگرم را بعد از پارک یلوستون در آمریکا را دارد شامل ۹ چشمه جوشان آبگرم می باشد که گاهی به آنها نه حلزون نیز گفته میشود. این چشمه آبگرم از یک استخر طبیعی به رنگ قرمز تشکیل شده است.

 

معروف ترین چشمه های آب گرم و آبفشان های دنیا:

چشمه آبگرم گوش پیرزن: این چشمه آبگرم طبیعی که در شکال غربی کاستاریکا قرار دارد و به نام گوش پیرزن نام گذاری شده است و این نام گذاری از یک افسانه قدیمی آمده است که حکایت دارد که عشق واقعی دخترکی توسط پدر دختر درون این دهانه افتاده است، آخرین فوران جدی این چشمه آبگرم در سال ۱۹۸۳ اتفاق افتاده است. در این چشمه آبگرم که از گل های حبابدار تشکیل شده است و این گل ها پر از مواد معدنی با خاصیت های درمانی و زیبایی شناسی است.

چشمه آبگرم گوش پیرزن:

دره گایسرس (Geysers): این دره که در روسیه در شبه جزیره Kamchatka واقعه شده است دومین میدان بزرگ جیشر می باشد، این دره در سال ۱۹۴۱ توسط یک دانشمند محلی تاتیانا اوستینوا کشف شد. و از آن زمان به یک منطقه توریستی بدل شد، نیمی از این دره در سال ۲۰۰۷ بر اثر یک زمین لرزه در هم فرو رفت ولی با این وجود این دره هنوز زنده و مورد توجه گردشگران قرار دارد.

چشمه آبگرم گوش پیرزن

آبفشان بزرگ ال تاتیو: این میدانم آبفشان (گیزر) که در کوههای آند واقع در شمال شیلی با ارتفاع ۴.۳۰۰ متر واقع شده است. شرایط آب و هوایی و ارتفاع زیاد باعث شده که میدان گیزر به یکی از شدیدترین محیط های زمین تبدیل شده است، ال تاتیو نیز با بیش از ۸۰ گریزر فعال، بزرگترین میدان آبفشان(گیزر) در نیمکره جنوبی و سومین میدان بزرگ جهان است. با وجود آب و هوای سرد یخی بسیاری از بازدیدکنندگان از چشمه های موجود در اطراف این گیزر استفاده می کنند.

آبفشان Rotorua: این آبفشان در سواحل دریاچه Rotorua در کشور نیوزلند واقعه شده است، و به عنوان سرزمین عجیب حرارتی شناخته میشود. در این کشور در بسیاری از شهر ها چشمه های آب گرم در داخل و اطراف شهر قرار دارد.

در کشور نیوزلند به دلیل نازکی پوسته زمینه و نزدیکی به بخش ماگما، چشمه های آبفشان و نیروگاه های زمین گرمایی زیادی وجود دارد و حتی برای جذب توریست بیشتر چند نانوایی نان پخته شده خود را در درون زمینی و با این حرارت وجود دارد طپخ می کنند. در پارک های در نزدیکی بخش Wai-O-Tapu رودخانه ای وجود دارد که به گردشگران یک توری به همراه سوسیس و تخم مرغ می دهند تا خود گردشگران بتوانند صبحانه خود را در درون آب این رودخانه که در حدوده ۸۰ درجه سانتی گراد می باشد بپزند و از نانی که در درون زمین با نیروی حرارتی زمینگرمایی طپخ شده است میل کنند.

آبفشان Rotorua

کوه اژدهای زرد (Huanglong): منطقه ای در مرکز چین که به دلیل استخرهای زیادی از جنس سنگ کلسیت رنگارنگی زیادی به خود گرفته اند، در اطراف این چمشه ها قله های پوشیده از برف و منابع طبیعی زیادی و اکوسیستمی جنگلی یافت می شود. در اطراف این دریاچه گونه های زیادی از حیوانات در حال انقراض از جمله غول پاندا زندگی می کند.

این چشمه های آب گرم با دمایی در حدوده ۲۱ درجه سانتی گراد و آب های با خاصیت های زیاده درمانی و مواد معدنی فراوان بخش بسیار زیبایی را برای گردشکران محیا نموده است، چنانچه قصد سفر به این منطقه را دارید بهترین زمان سفر به این چشمه ها در ما های سپتامبر و اکتبر می باشد که در این فصول می توانید استخر های آبی، سبز ، زرد و سفید را مشاهده نمایبید.

کوه اژدهای زرد (Huanglong):

دره آبفشان هاوکادالور: این دره که شامل معروفترین آبفشان های جهان به نام های گایسیر و استروکور که در ایسلند واقعه شده اند می باشد.گایسیر اولین آبفشانی است که در اروپا مشهور شد، فوران های این آبفشان می تواند در حدوده ۷۰ به هوا پرتاب شود. البته فوران های این آبفشان در این سال ها رو به کمی گذاشته و در روز شاید شاهد ۳ فوران باشید، استروکور که کمتر از ۵۰ متر از گایسیر فاصله دارد، در هر ۱۰ دقیقه یک فوران دارد.

دره آبفشان هاوکادالور

دریاچه آبگرمه پاموکاله: این دریاچه که نام آن به معنای قلعه پنبه در زبان ترکی نامیده می شود، این دریاچه از بخش های به مانند حوض های کوچک از جنس سنگ تراورتن ساخته شده است و در طول سالیان دراز در این دریاچه مردم حمام می کردند، این بخش به یکی از مناطق توریستی و گردشگری مهمه ترکیه تبدیل شده است.

در زمان های قدیم شهر باستانی Hierapolis در بالای چشمه های آب گرم ساخته شده است و بقایای حمام ها و معابد در این منطقه به چشم می خورد.

پارک Monkey Park Jigokudani : یکی از مناطقه گرم بهاری برای توریستان واقع در منطقه ناگونه در ژاپن می باشد. نام جیگکودانی به معنای دره جهنم به دلیل وجود بخار و آب جوش که از زمین یخ زده به بیرون حباب می کند گرفته شده است.

این بخش به دلیل وجود تعداد زیاد میمون های ساکن در آن در زمستان بعد از بارش برف خود را به این چشمه میرسانند و خود را از سرمای زمستان دور می کنند.

پارک Monkey Park Jigokudani
دریاچه آبگرمه پاموکاله

دریاچه تالاب آبی: این دریاچه که در کشور ایسلند قرار دارد در نزدیکی یک نیروگاه زمین گرمایی قرار دارد، آب های موجود در پوسته زمین به درون توربین های مبدل حرارتی کشیده می شوند و بعد از درست کردن نیرو و تولید برق این آب ها به درون این دریاچه پمپ می شوند و باعث به وجود آمدن این دریاچه با خواصیت درمانی شده اند. دما در این دریاچه در حدوده ۴۰ درجه می باشد. این دریاچه با داشتن آب های معدنی فراوان باعث شده برای درمان بیماری های پوستی بسیار مناسب باشد.

چشمه آبگرم دالول: این چشمه که در دهانه آتشفشان داناکیل در کشور اتیوپی قرار دارد. این منطقه که از سنگ های نمکی تشکیل شده است. بین سال های ۱۹۶۰ تا ۱۹۶۶ متوسط دما در این منطقه ۴۳ درجه سانتی گراد بوده است و این منطقه به مانند پارک یلواستون در ایالات متحده می باشد.

پارک یلوستون : یکی از معروفترین و اولین پارک ملی جهان که در سال ۱۸۷۲ برای حفاظت از تعداد زیادی از گونه های جانوری و چشمه ها و کوهستان ها به وجود آمد، این پارک در یکی از بخش های غول پیکر قرار دارد. این پارک حاوی بیش از نیمی از منابعه زمین گرمایی شناخته شده در سطح زمین می باشد که بیش از ۱۰.۰۰۰ نمونه از آبشار ها و آبفشان های گرمایی در این پارک قرار دارد.در حدوده ۱.۷ میلیون سال یا بیشتر این بخش شامل فوران های خشنوت آمیز و بسیار زیبایی بوده است. آخرین فوران مواد مذاب در این پارک در حدوده ۶۴۰.۰۰۰ سال قبل اتفاق افتاده است.

در این مطلب سعی بر این بود تا شما را بیشتر با آبفشان ها و چشمه های آب گرم جهان آشنا شوید و امیدواریم که مورد پسند و رضایت شما مسافرین و دوستان سفر واقعه شده باشد. ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید تا بیشتر با بخش های متنوع و دیدنی ایران و جهان آشنا کنیم.

پارک یلوستون