راز تغییر ساعت در فصول چیست؟

شاید تا امروز برای شما و خیلی ها این سوال به وجود آمده باشد که چرا ما ساعت را بر اساس تغییر فصول به عقب و یا جلو می کشیم، به راستی این ایده و طرح از کجا آمد؟ با آژانس توکلی همراه باشید تا به اصل این داستان پی ببریم.

کشیدن ساعت به عقب یا جلو برای اولین بار در سال ۱۹۱۶ در کشور آلمان اتفاق افتاد،که به علت صرفه جویی در منابع و انرژی این امر صورت پذیرفت، که این کمبود به علت فاجعه جنگ جهانی اول اتفاق افتاده بود.

بعد از آلمان کشور های دیگر اروپایی نیز از این طرح استقبال کردند و در حال حاضر در تمام دنیا بیش از ۷۷ کشور بر اساس تغییر فصول ساعت خود را به عقب یا جلو هدایت می کنند.

تغییر زمان رسمی کشور

نحوه تغییر ساعت در ایران:

در کشور عزیز ما ایران این تغییر زمان در سال ۱۳۵۷ پیش از انقلاب اسلامی آغاز شد و زمان در آن دوره به ساعت تابستانی و ساعت زمستانی تقسیم شد، البته این طرح پس از پیروزی انقلاب اسلامی به صورت تعلیق در آمد.

این طرح در سال ۱۳۷۰ در زمان دوره ریاست جمهوری جناب آقای مرحوم اکبر هاشمی رفسنجانی بر اساس محاسباتی هئیت وزیران ایران مصوبه ای را به تصویب رساند.

قانون رسمی تغییر ساعت ملی کشور یک قانون است که طبق آن این ساعت در هر سال روز اول فروردین هر سال یک ساعت به جلو کشیده می شود و دلیل این امر به عقیده بنده این است چون آفتاب سریعتر طلوع می کند و روز زودتر آغاز می گردد برای این ساعت به جلو می رود تا انسان بتواند بیشتر از نیروی کاری و توان خود در جهت تولید ملی و رونق بخشیدن به صنعت کشور انجام می پذیرد.

در هر سال در تاریخ ۳۰ شهریور ماه ساعت رسمی کشور یک ساعت به عقب بر می گردد و دلیلش این است که روزها کوتاه تر و شب ها بلند تر می شود و این به دلیل تاریک شدن هواست و ساعت به عقب می آید.

طبق مطالعات در آن دوره نشان داد که در حدوده ۱۰۰ مگاوات کاهش مصرف در زمان اوج مصرف (پیک مصرف) بار با این طرح حاصل شده بود. اما در سال ۱۳۸۵ بعد از گذشت ۱۵ سال در دوران ریاست جمهوری جناب دکتر محمود احمدی نژاد این مصوبه را ابطال نمود.

این طرح دوباره در بین سال ۱۳۸۵ تا ۱۳۸۶ در دستور کار مجلس قرار گرفت و مجلس دولت را مکلف به انجام تغییر ساعت رسمی کشور نمود اما در نهایت این طرح به صورت رسمی در دستور کار دولت هنوز قرار نگرفته است و تئوری های متفاوتی در این راه مطرح می گردد.

تغییر ساعت رسمی کشور

حال بیایم به تاریخچه این تغییر ساعت نگاهی بیندازیم با ما همراه باشید:

استفاده بیشتر از نور خورشید جهت انجام کار در سال ۱۷۸۴ در فرانسه مطرح گردید، در این سال بنیامین فرانکلین، وزیر مختار آمریکا در فرانسه در یک نوشته ای که در مجله ای خوانده بود از مردم خواست تا روزها یک ساعت زودتر از خواب بیدار شوند و روزها بیشتر از نور خورشید استفاده کنند و شب ها شمع کمتری مصرف می شود که باعث صرفه جویی در هزینه ها و ذخیره منابع کم در آن زمان می شد.

البته آقای فرانکلین پیشنهاد رسمی مبنی بر تغییر ساعت رسمی کشور ارائه نداد و این پیشنهاد در سال ۱۹۰۷ در کشور انگلستان از طرف شخصی به نام ویلیام والت پیشنهاد شد؛ البته این پیشنهاد در آن زمان عملی نشد.

تغییر ساعت رسمی کشورهای دنیا